Molo Pasażerskie w Gdyni

Zanim zaczęto budować port w miejscu, gdzie Skwer Kościuszki przechodzi w pasmo Mola Południowego stał wybudowany w 1904 roku przez Gdyńskie Towarzystwo Kąpieli Bałtyckich „Kurhaus” (Dom Zdrojowy). Niedaleko budynku powstało molo zwane molem Kuracyjnym. Był to krótki 50-metrowy drewniany pomost. Z pomostu łódkami i jedną żaglówką rybacy wozili latem turystów do Adlerhorstu (Orłowa), a w soboty i niedziele do pomostu dobijały z Gdańska i Sopotu małe stateczki wycieczkowe „Giselle” i „Undine”, należące do istniejącej już od 1842 roku gdańskiej spółki „Weichsel”. 

W 1928 roku zbudowano solidne drewniane molo pasażerskie „Żeglugi Polskiej” o długości 131 metrów. Początkowo schody wejściowe na pomost nie posiadały balustrad, co wykonano kilka lat później. Wówczas także wykonano nasyp wyrównujący do poziomu Promenady i Skweru Kościuszki.

W 1929 roku molo zostało przedłużone do 270 metrów i otrzymało pawilon dla obsługi podróżnych (wg projektu Wacława Tomaszewskiego). Stąd pływały jednostki Żeglugi Polskiej do Helu i Jastarni "Gdańsk", "Gdynia", "Jadwiga" i "Wanda" oraz do Orłowa "Hanka". Molo nie zapewniało pełnego bezpieczeństwa w obsłudze statków, bowiem przy silnych wiatrach statki musiały przybijać w innych miejscach. Molo Pasażerskie stało do 1934 roku, to jest do czasu rozpoczęcia budowy Basenu Prezydenta i ostatniego już mola portu zewnętrznego – Południowego.

Po rozebraniu drewnianego molo przystań Żeglugi Polskiej urządzono na molo Rybackim przy nabrzeżu Wilsonowskim. Po wybudowaniu mola Południowego powstała nowa przystań pasażerska na nabrzeżu Pomorskim.