s/s Jadwiga

Zwodowany w stoczni Palmers w maju 1928 roku. prasa

W lipcu 1928 roku po odprawionej na nowowybudowanym molo pasażerskim mszy dokonano podniesienia bandery. Uczyniła to w obecności Marszałka jedna z jego córek Jadwiga. Po uroczystościach na statku dokonano objazdu portu gdyńskiego oraz zatrzymano się przy molo portu wojennego, gdzie Marszałek dokonał przeglądu oddziału marynarzy i przycumowanych okrętów. 

Do 1939 roku "Jadwiga" woziła pasażerów z Gdyni do Sopotu, Gdańska, Helu i Jastarni.

W sierpniu 1939 roku statek został skierowany do przewozu rezerwistów, żywności i materiałów wojennych do Jastarni i Helu. 1 września wyruszył z Gdyni do Jastarni z podążającymi do swych jednostek rezerwistami. Po kapitulacji Helu "Jadwiga" znajdująca się wówczas w Jastarni została przejęta przez Niemców. W 1940 roku statek został przebudowany na holownik i służył w Gdańsku (a także podobno na wodach norweskich) pod nazwą „Polyp”.

Na początku 1945 roku statek został użyty do ewakuacji uciekinierów niemieckich na Zachód. Statek wrócił do Polski w lutym 1946 roku. Służył jako holownik, a po prowizorycznym przystosowaniu od lata 1947 roku wykorzystywany był do przewozów pasażerskich (od maja 1948 roku już jako „Anna”, po przebudowie od 1951 roku chwilowo jako „Halina”, a później „Zofia”).

W 1964 roku statek służył ostatni sezon na linii pasażerskiej Gdynia-Hel. W roku 1965 został wycofany ze służby i oddany na złom w Elblągu.