s/s Gdańsk

S/S Gdańsk to pierwszy polski statek pasażerski. Przed wojną "Gdańsk" używany był głównie do komunikacji i rejsów wycieczkowych na Zatoce Gdańskiej, zazwyczaj na trasie Sopot - Hel i Gdynia - Hel, a pod koniec lat 30 Gdynia - Jastarnia. Służył też rzadziej do wycieczek do portów bałtyckich, jak Kopenhaga. prasa

W sierpniu 1939 roku statek został zmobilizowany przez Marynarkę Wojenną i jako ORP "Gdańsk" przeznaczony został do służby pomocniczej jako okręt-baza dla nowo organizowanego Oddziału Kutrów Trałowych. W wyniku nalotu i bombardowania niemieckich bombowców nurkowych statek znajdujący się wówczas w Zatoce (blisko Mechelinek) zatonął (nie zatonął od bezpośredniego trafienia, bowiem w wyniku wybuchu bomb zrzuconych przez niemieckie bombowce nurkujące Junkers obok burty statku popuszczały nity kadłuba i statek zaczął nabierać wody). Po dwóch dniach statek osiadł na dnie. 

W 1940 roku został przez Niemców podniesiony, ale w marcu 1945 roku zatopiony przez nich w południowym wejściu do portu, celem jego zablokowania.

W ramach oczyszczania Zatoki z wraków w 1947 roku „Gdańsk” został podniesiony, przesunięty na płyciznę (w okolice Domu Marynarza) i stopniowo rozebrany na złom.