marynistyka

Mariusz Borowiak "Mała flota bez mitów"

Mariusz Borowiak "Mała flota bez mitów", wydawca: Alma-Press, 2010.

Autor ujawnił mało znane dotychczas fakty, nieznane relacje świadków, tuszowane i ukrywane bunty załóg, dezercje, nadużycia, demoralizację, kolizje okrętów, przypadki nieudolnego dowodzenia i wstydliwe epizody.

 


Miczael Gunton "Orzeł. Tajemnice okrętu podwodnego"

 

Michael Gunton "Orzeł. Tajemnice okrętu podwodnego",wydawca Bellona, 2008.

Dzieje polskiego okrętu podwodnego "Orzeł" (od początków września 1939 roku aż do jego zaginięcia na przełomie maja i czerwca 1940 roku).


Jerzy Łubkowski "Wicher Burza. Tom 1. Kontrtorpedowce"

 

Jerzy Łubkowski "Wicher, Burza. Tom 1. Kontrtorpedowce",wydawca AJ – Press, 2005.

Polskie kontrtorpedowce Wicher i Burza odegrały niezwykłą rolę w Marynarce Wojennej II Rzeczypospolitej. Zeszyt ten przedstawia ich historię.


Jerzy Przybylski "Okręt hydrograficzny "Żuraw" i jego załoga"

 

Jerzy Przybylski "Okręt hydrograficzny "Żuraw" i jego załoga", wyd. Adam Marszałek, 2010.

Książka ta zawiera zbiór studiów i materiałów dokumentalnych dotyczących uprowadzenia okrętu hydrograficznego "Żuraw", która to sprawa wpłynęła na zaostrzenie represji wobec personelu marynarki wojennej.


Mariusz Borowiak "ORP Gryf. Największy okręt bojowy Polskiej Marynarki Wojennej"

 

Mariusz Borowiak "ORP Gryf. Największy okręt bojowy Polskiej Marynarki Wojennej"Alma-Press, 2010.

Pierwsza, tak obszerna monografia morska stawiacza min ORP Gryf, największego okrętu bojowego przedwojennej Marynarki Wojennej w latach II Rzeczypospolitej.


Mariusz Borowiak "ORP Wilk Okaleczony drapieżnik"

 

Mariusz Borowiak "ORP Wilk Okaleczony drapieżnik", wydawca Alma-Press, 2010.

Autor opracował pierwszą monografię jednego z najbardziej znanych i legendarnych okrętów podwodnych ORP "Wilk" i załogi, która zasłynęła m.in. brawurowym przedarciem się z Bałtyku do Wielkiej Brytanii w 1939r.


Tadeusz Wiktor Meissner „Dookoła świata na Darze Pomorza (1934-1935)”. Zapoczątkowany w polskim piśmiennictwie przez kapitana Tadeusza W. Meissnera zapis doświadczeń absolwentów szkół i uczelni morskich. Książka marynistyczna obfitująca w cenny materiał geograficzny i przyrodniczy.

 

Tadeusz Wiktor Meissner "Dookoła świata na Darze Pomorza (1934-1935)", wyd. KOS, 2006.

Zapoczątkowany w polskim piśmiennictwie przez kapitana Tadeusza W. Meissnera zapis doświadczeń absolwentów szkół i uczelni morskich. Książka marynistyczna obfitująca w cenny materiał geograficzny i przyrodniczy.