biografie,wspomnienia

 

Mariusz Borowiak "Admirał Unrug", wydawnictwo Alma-Press, 2009.

Jedyna biografia wiceadmirała Józefa Unruga, dowódcy Floty Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1925-1939. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do PMW; uznawany jest za twórcę przedwojennej polskiej floty wojennej.


 

Borys Karnicki "Marynarski worek wspomnień", wydawnictwo Finna, 2011

Opowieść Borysa Karnickiego, dowódcy jednego z dwóch "straszliwych bliźniaków" - ORP "Sokół" - to jedno z najbardziej pasjonujących wspomnień napisane przez polskiego marynarza w drugiej wojnie światowej. 

 


 

Andrzej Kłopotowski "Moja wojna", wydawnictwo Finna,  2011.

Wspomnienia ostatniego dowódcy ORP "Dzik". Dwadzieścia dwa rozdziały - poprzedzone wstępem i zgrupowane w czterech częściach - będące w swej istocie krótkimi, samodzielnymi opowiadaniami.

 


 

Andrzej Drzewiecki "Adam, Aleksander i Borys Mohuczowie w służbie Polskiej Marynarki Wojennej", wyd. Adam Marszałek, 2005.

Praca należy do gatunku biografii zbiorowych,  ukazuje wkład braci Mohucznych w rozwój marynarki wojennej RP.


Stefan Łaszkiewicz "Szum młodości"

 

Stefan Łaszkiewicz "Szum młodości", Wydawnictwo Finna, 2011. 

Fascynująca opowieść o młodości Jana Grudzińskiego, dowódcy ORF "Orzeł", który wsławił się brawurową ucieczką z Tallina do Anglii we wrześniu 1939 roku.


Bolesław Romanowski "Torpeda w celu"

 

Bolesław Romanowski "Torpeda w celu", Wydawnictwo Finna, 2011.

Klasyk literatury wojennej, a autor stał się legendą Polskiej Marynarki Wojennej jeszcze za życia. Jego wspomnienia to skarbnica wiedzy na temat dziejów polskich okrętów podwodnych. 


Agnieszka Wróbel „Żydzi w Gdyni w latach 1926-1939”. Książka przedstawia losy mniejszości żydowskiej na terenie Pomorza, głównie z uwzględnieniem Gdyni.

 

Agnieszka Wróbel „Żydzi w Gdyni w latach 1926-1939”, wyd. Adam Marszałek, 2005.

Książka przedstawia losy mniejszości żydowskiej na terenie Pomorza, głównie z uwzględnieniem Gdyni.

 


 

Janusz Królikowski "Admirałowie Polskiej Marynarki Wojennej 1945-2004", wyd. Adam Marszałek, 2004.

W pracy przedstawiono biografie admirałów powojennej Marynarki Wojennej, ich osiągnięcia w służbie wojskowej i pracy społecznej oraz działalności politycznej.