Plaże w Gdyni

W 1902 roku powstała spółka Gdyńskie Towarzystwo Kąpieli Bałtyckich, mająca na celu przystosowanie wsi Gdynia do potrzeb letników i nadanie jej charakteru uzdrowiskowo- wypoczynkowego. W 1904 roku oddała do użytku  "Kurhaus" (Dom Kuracyjny) i zainaugurowała działalność kąpieliska morskiego. "Kurhaus" posiadał 24 pokoje, jadalnię, kryty taras od strony morza. Na wprost schodów prowadzących na plażę zbudowano 50 m długości molo drewniane, a po jego obu stronach osobne męskie i damskie łazienki kąpielowe z 42 kabinami. Do mola w sobotę i niedzielę przywoziły letników stateczki z Gdańska "Undine" i "Gasele".

W 1925 roku postawiono obszerniejszy od poprzedniego drewniany budynek, w których powstały nowe łazienki nazywane „Zakładami Kąpielowymi”. Budynek miał w wyższej środkowej części dwie kopulaste wieże, od których odchodziły w kierunku morza łukowato pomosty z 187 kabinami. W budynku znajdowała się restauracja oraz bufet z kanapkami i zimnymi napojami. Pomiędzy pomostami rozciągała się koedukacyjna płatna plaża. Przy plaży można było wynająć łódź lub kajak. Plażami administrował Referat Turystyczny Komisariatu Rządu. Przez jakiś czas główna plaża gdyńska, przy której stały łazienki była wydzierżawiana w sezonie letnim Związkowi Legionistów Polskich. Jednakże przynosiła dzierżawcy deficyt, bowiem rozszerzenie portu oraz budowa mola Południowego spowodowało, że plaża była coraz mniej uczęszczana. Plaża w okolicy hotelu „Polska Riwiera” była szersza i bardziej zagospodarowana. Na początku sezonu letniego 1929 roku nastąpiło otwarcie Domu Zdrojowego. Na jego wysokości powstała nowa plaża z drewnianymi pomostami kąpielowymi, która zaczęła przyciągać mieszkańców Gdyni oraz uczestników obozów letnich organizowanych na Polance Redłowskiej. Na obu plażach była zorganizowana służba ratownicza pilnująca cały dzień bezpieczeństwa kąpiących. Zainstalowane były także megafony, z których rozbrzmiewała muzyka radiowa i z płyt.

W okresie międzywojennym nastąpił rozkwit Orłowa, kiedy dzięki walorom krajobrazu oraz położeniu zaczęło powstawać okazałe kąpielisko. W 1937 roku nad brzegiem morza wybudowano nowe dwupiętrowe łazienki. Łazienki miały 100 kabin z bieżącą wodą i 4 kabiny z wannami do kąpieli w podgrzewanej wodzie morskiej. Na plaży znajdowały się ponadto wypożyczalnie leżaków, kajaków i koszy plażowych.