ORP Burza

Na posiedzeniu w Inowrocławiu 7 września 1925 roku z udziałem ministra spraw wojskowych i szefa Kierownictwa MW zapadła decyzja o wybudowaniu dwóch kontrtorpedowców. Francuska stocznia zaproponowała budowę okrętów opartych na planach kontrtorpedowców typu "Bourrasque". Umowę przewidującą dostarczenie stronie polskiej dwóch kontrtorpedowców z kompletnym wyposażeniem podpisano w kwietniu 1926 roku w Paryżu. 1 listopada 1927 nastąpiło położenie stępki, a 16 kwietnia 1929 roku okręt został zwodowany. Ponad trzy lata później miało miejsce oficjalne przekazanie okrętu stronie polskiej. 10 sierpnia 1932 roku podniesiono banderę na okręcie bojowym MW o nazwie ORP Burza, a 15 września 1932 roku okręt został włączony w skład dywizjonu kontrtorpedowców.

Najczęściej "Burza" (często wraz z "Wichrem") wizytowała porty bałtyckie sąsiadów Polski, odwiedzając kolejno Sztokholm, Leningrad, Kilonię, Helsinki i Tallin. W 1937 roku "Burza" reprezentowała Polskę na rewii morskiej w Spithead z okazji koronacji króla Jerzego VI. W maju 1939 roku okręt przeszedł do rezerwy i poddany został czyszczeniu kotłów, a w czerwcu okręt powrócił do służby czynnej.

30 sierpnia 1939 roku polskie niszczyciele "Burza", "Błyskawica" i "Grom" otrzymały rozkaz wycofania się z Morza Bałtyckiego do Wielkiej Brytanii w obliczu grożącego wybuchu II wojny światowej, wykonując plan "Pekin". Tego samego dnia opuściły Gdynię udając się do Leith. 1 września napotkały na swej drodze brytyjskie niszczyciele HMS Wanderer i HMS Wallace, które doprowadziły je do portu w Leith, a w nocy polskie okręty dotarły do bazy w Rosyth.

W kwietniu i maju 1940 roku „Burza” wzięła udział w kampanii norweskiej, a następnie w kampanii francuskiej. ORP Burza pływał także w konwojach atlantyckich. W 1943 roku podczas eskortowania konwoju zatopił niemiecki okręt podwodny U-606. Od 1944 roku ORP Burza służył jako okręt szkolny, a od 1945 roku jako baza dla okrętów podwodnych.

W 1946 roku został przekazany marynarce brytyjskiej. W połowie lipca 1951 roku "Burza" została przyholowana z Harwich do Gdyni. 3 kwietnia 1955 roku ORP Burza wcielono w skład Marynarki Wojennej, jako okręt obrony przeciwlotniczej. 24 lutego 1960 roku okręt został skreślony z listy okrętów MW, a 31 maja został przeklasyfikowany na okręt-muzeum.

Po przejęciu w maju 1976 roku przez ORP Błyskawica roli okrętu-muzeum, w następnym miesiącu (28-go) na ORP Burza została opuszczona bandera. Ostatniego dnia 1976 roku ORP Burza został skreślony z listy okrętów MW i przeznaczony na poligon przeciwpożarowy. We wrześniu 1977 roku ORP Burza została zezłomowana w Świnoujściu.