ORP Bałtyk

Okręt został zbudowany we Francji. Zwodowany w 1896 roku krążownik wszedł do służby francuskiej w 1899 roku jako  "d'Entrecasteaux". Początkowo działał w służbie kolonialnej na Dalekim Wschodzie, a podczas I wojny światowej na Morzu Śródziemnym i Bliskim Wschodzie. W 1922 roku krążownik został wycofany ze służby francuskiej, a następnie wypożyczony Belgii (ostatecznie Belgowie zrezygnowali z zakupu okrętu).

W 1927 roku okręt został zakupiony przez Polską Marynarkę Wojenną z przeznaczeniem na hulk szkolny. W lipcu tego roku podniesiono na nim polską banderę i okręt otrzymał nazwę "Król Władysław IV". W sierpniu został doholowany do Gdyni i tutaj po paru dniach zmieniono mu nazwę na ORP Bałtyk. W kwietnia 1930 roku po remoncie i adaptacji (wnętrze zostało zamienione w pomieszczenia biurowe oraz sale wykładowe) wszedł w skład Dywizjonu Szkolnego jako siedziba Szkoły Specjalistów Morskich, następnie Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty.

Bałtyk stacjonował w porcie w Gdyni - Oksywiu jako stacjonarny okręt szkolny, hulk i jednocześnie jednostka reprezentacyjna Dowódcy Floty. Odbywały się na nim uroczyste promocje absolwentów Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej. Każdego dnia w południe nadejście godziny 12.00 w Porcie Wojennym oznajmiane było wystrzałem salutacyjnym z działka na "Bałtyku:". Okręt przeszedł modernizację w 1932 roku w Gdańsku.

Po wybuchu II wojny światowej "Bałtyk"  stał się obiektem ataków niemieckich samolotów. Już 1 września został trafiony bombą w prawą nadbudówkę rufową. W następnych dniach okręt brał udział w obronie przeciwlotniczej portu gdyńskiego oraz ostrzeliwał niemieckie cele lądowe. Sam był ostrzeliwany przez jednostki Kriegsmarine, w tym pancernik "Schleswig-Holstein". Ostatecznie okręt został opuszczony 11 września i część jego załogi włączyła się do obrony Oksywia od strony lądu.

21 września w niewielkim stopniu uszkodzony okręt został zajęty przez Niemców i zamieniony na koszary i szkołę dla załóg okrętów podwodnych. W 1942 roku został przez Niemców złomowany w Gdańsku.

Przed budynkiem Domu Marynarza w Gdyni eksponowana jest obecnie 12-tonowa kotwica pochodząca ze starego krążownika ORP Bałtyku.