s/s Kościuszko

 

W 1915 roku zbudowany w Glasgow dla armatora Russian American Line jako "Caryca". W czasie I wojny pływał jako transportowiec. Od 1920 roku jako statek duński „Lituania” przewoził emigrantów z krajów bałtyckich do Ameryki. W 1930 roku przekazany nowo powstałemu Polskiemu Transatlantyckiemu Towarzystwu Okrętowemu (później GAL). Od sierpnia 1930 roku pod polską banderą jako „Kościuszko” zaczął obsługiwać linię nowojorską. Po modernizacji w 1935 roku przeniesiono statek na linię palestyńską, a rok później na linię południowoamerykańską. W grudniu 1938 roku przeszedł do rezerwy (w 1940 roku miał zostać sprzedany na złom).

W końcu sierpnia 1939 roku po skompletowaniu załogi statek opuścił Gdynię i dotarł do Anglii, gdzie w listopadzie przeznaczony został na okręt-bazę i podniósł banderę jako ORP "Gdynia". Służył jako ośrodek wyszkolenia kadr polskiej floty. W 1941 roku po opuszczeniu bandery wojennej wrócił do służby cywilnej jako "Kościuszko”. W latach 1941-43 pływał jako transportowiec Polskiej Marynarki Handlowej po Oceanie Indyjskim, Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Koniec wojny zastał statek w linii transportowej na Oceania Indyjskim. W 1946 roku został sprzedany Wielkiej Brytanii i pływał pod nową banderą jako „Empire Helford”. W 1949 roku został wycofany z eksploatacji, a w następnym roku pocięty na złom.

 

Karol Olgierd Borchardt "Krążownik spod Somosiery" audiobook

Karol Olgierd Borchardt "Krążownik spod Samosierry". Ta książka, bardziej niż inne w twórczości Borchardta, zasługuje na miano wojennej, drugą jej część zdominowały bowiem wspomnienia z lat II wojny światowej akcja w większości toczy się na pokładach statków handlowych i pasażerskich, na czas wojny przekształconych w transportowce wojskowe, wchodzące w skład sił alianckich.