Salon Malarzy Polskich w Krakowie

Salon Malarzy Polskich przy ulicy Floriańskiej 17 w Krakowie był już na przełomie XIX i XX wieku bardzo znanym i renomowanym wydawnictwem i w tamtym czasie jednym z największych. Firmę w 1885 roku założył Henryk Frist, który zajmował się działalnością wydawniczą, a ponadto handlem i wyceną dzieł sztuki. Po śmierci Henryka Frista właścicielami firmy „Salon Malarzy Polskich” zostali jego spadkobiercy: Juliusz i Józef Frist.

Salon wydawał karty pocztowe z reprodukcjami malarstwa polskiego oraz pocztówki o charakterze patriotycznym. Oprócz tego Salon wydawał pocztówki z widokami miast, górskimi pejzażami oraz pocztówki okolicznościowe.

26 sierpnia 1899 roku Salon Malarzy Polskich otrzymał złoty medal na zorganizowanej w Krakowie I Słowiańskiej Wystawie Kart Pocztowych Ilustrowanych, zorganizowanej przez „Kółko Kartofilów” (powstałe przy „Związku Polskich Zbieraczy Znaczków Pocztowych”) wspólnie z kolekcjonerami z Czech.

W latach 30-tych XX w. wydawnictwo stosowało skrót: S.M.P.Kr. Działalność Salonu zakończyła się w okresie okupacji niemieckiej.