"PHOTO – PLAT"

Firmę - pracownię PHOTO – PLAT założył i prowadził Stefan Plater - Zyberk. 

Stefan Plater - Zyberk urodził się w 1891 roku. W Wilnie ukończył gimnazjum, następnie w latach 1912 - 1916 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Ryskiej. Dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Fotografią zainteresował się około roku 1912, lecz dopiero w okresie międzywojennym zajął się fotografią artystyczną i ilustracyjną. Fotografował nastrojowe pejzaże, podejmował nowatorskie próby fotografowania współczesnej architektury.

Firma Photo-Plat była równocześnie agencją i archiwum fotograficznym, dostarczającym wydawnictwom zdjęcia na zamówienie.

Plater aktywnie uczestniczył w życiu warszawskiego środowiska fotograficznego. Regularnie w wystawach eksponował swoje prace. W 1931 roku za swoje osiągnięcia w dziedzinie fotografii został przyjęty do Fotoklubu Polskiego.

Podczas II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo i przewieziony na Pawiak. Po śledztwie, 17 stycznia 1943 r. został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął, rozstrzelany 9 lutego 1943 roku.