Zakład "FOTO - ELITE"

"FOTO – ELITE" to jeden z najstarszych gdyńskich zakładów fotograficznych, który przywędrował do nowo powstającego miasta z Poznania, gdzie działał od pierwszych lat XX wieku. Zakład w Gdyni został założony w 1928 roku przez Bronisława i Mieczysławy Nogajewskich (po śmierci męża zakład prowadziła żona). Początkowo – w latach 20 – zakład mieścił się przy ul. Starowiejskiej 18. W pierwszej połowie lat 30 został przeniesiony do narożnego budynku przy ulicy Abrahama i Starowiejskiej 7 (w kamienicy Hundsdorffów zbudowanej w latach 1932-35 wg projektu Mariana Maślińskiego).

Zakład „Foto – Elite” sprzedawał najnowsze aparaty fotograficzne, błony, klisze, papiery fotograficzne, wywoływał negatywy, wykonywał powiększenia i kopie. Wydawał także wysokiej klasy pocztówki, które zdobiły w tamtym okresie niemal każdy przewodnik. Wiele fotografii znalazło się również w wydawnictwach albumowych o Gdyni. 

Fotografie wykonane przez "Foto-Elite" nosiły pieczątkę "FOTO-ELITE", adres: Gdynia, ul. Starowiejska, z dodatkowymi napisami: "Przybory fotograficzne" oraz "Laboratorium prac amatorskich".

Zakład pod tą nazwą istnieje do dziś w tym samym miejscu (istniał nawet podczas okupacji).