s/s Pułaski

 

W 1912 roku zwodowany w angielskiej stoczni jako „Car”.W spółce Russian American Line pływał z Lipawy do Nowego Jorku. W czasie I wojny pływał na linii Archangielsk – Nowy Jork. W latach 1917-1919 znalazł się w dzierżawie brytyjskiej i przewoził żołnierzy, jeńców i rannych. We wrześniu 1920 roku został przekazany duńskiej Balic American Line i jako SS "Estonia" od 1921 roku pływał na linii z Gdańska i Lipawy do Nowego Jorku. Powstałe w 1930 Polskie Transatlantyckie Towarzystwo Okrętowe przejęło statek i zmieniło mu nazwę na "Pułaski”. Od 1930 roku pływał na linii do Nowego Jorku. W 1932 roku statek na swym pokładzie przywiózł 27 osobową polską ekipę olimpijską (wśród sportowców był m.in. Kusociński). W 1935 roku statek wycofano z linii północnoamerykańskiej i poddano w duńskiej stoczni przebudowie. W 1936 roku rozpoczął żeglugę na nowej linii do Ameryki Południowej (Gdynia – Kopenhaga – Rio de Janeiro, Buenos Aires, Montevideo, Santos). Na przełomie 1938-39 roku statek został wycofany z eksploatacji na linii południowoamerykańskiej i skierowany do obsługi rejsów wycieczkowych. Wobec zagrożenia wojną planowano go zatopić w wejściu do portu. Ostatecznie w sierpniu 1939 roku skierowano go do Anglii.

Po kampanii wrześniowej przewoził polskich żołnierzy z portów greckich do francuskich. Potem wydzierżawiony został Francuzom i pływał do portów afrykańskich.  W 1940 uciekł przed francuskim internowaniem. Następnie pływał w konwojach atlantyckich i wokół Afryki. Koniec wojny zastał statek w linii transportowej na Oceanie Indyjskim. W 1946 roku został sprzedany Anglikom i pływał pod angielską banderą jako „Empire Penryn”. W 1950 został pocięty na złom.

Zbigniew Flisowski "Czwarta czterdziesci pięć" opowieśćKarol Olgierd Borchardt "Krążownik spod Somosierry" audiobookKarol Olgierd Borchardt "Znaczy kapitan" audiobookKarol Olgierd Borchardt "Kolebka nawigatorów"Karol Olgierd Borchardt  "Szaman morski" audiobook