m/s Batory

 

Bliźniak "Piłsudskiego", MS "Batory” budowany był we włoskiej stoczni w latach 1934-1936 i wpłynął do Polski w maju 1936 roku po odbyciu podróży z grupą pasażerów z Triestu do Londynu. W swój dziewiczy rejs z kompletem pasażerów wypłynął w maju 1936 roku do Nowego Jorku, gdzie został gorąco powitany przez Polonię Amerykańską. Po wejściu na linię nowojorską Batorego” wycofano z niej „Pułaskiego”. Do wybuchu wojny odbył 48 rejsów.

W dniu wybuch wojny "Batory” znajdował się w Nowej Funlandii, skąd udał się do Nowego Jorku, skąd po wyokrętowaniu grupy pasażerów skierowany został do Wielkiej Brytanii. W grudniu 1939 roku, po wcześniejszej przebudowie i uzbrojeniu przewoził żołnierzy kanadyjskich, a w 1940 roku brał udział w ewakuacji z Francji żołnierzy polskich i brytyjskich. Statek brał udział w konwojach przez Atlantyk, pływał do Egiptu, Indii i Australii. Został nazwany przez Anglików „Lucky Ship” („szczęśliwy statek”).

Po zakończeniu wojny w lipcu 1945 roku cześć załogi opuściła statek w związku z cofnięciem uznania przez W. Brytanię rządu londyńskiego. Dwa dni później opuszczono polską banderę i podniesiono brytyjską. Statek zaczął pływać pod zarządem towarzystwa brytyjskiego. W 1946 roku został zwrócony Polsce i po przebudowie w Antwerpii udał się w kwietniu 1947 roku w pierwszy po wojnie rejs do Nowego Jorku. Na linii północnoamerykańskiej pływał do 1951 roku. W następnych latach pływał na linii pakistańsko-indyjskiej, następnie kanadyjskiej. W 1971 roku sprzedano statek na złom do Hongkongu.